partow
06 اسفند 1401 - 20:40

۶۴ عنوان برنامه فرهنگی و مذهبی در سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود

زاهدان- مدیر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) سیستان و بلوچستان گفت: ۶۴ عنوان برنامه فرهنگی، مذهبی و ورزشی به مناسبت سالروز ولادت امام زمان (عج)، در سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، موسی شهرکی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن کنفرانس اداره کل تبلیغات اسلامی استان برگزار شد، افزود: در ایام دهه مهدویت امسال، با رایزنی و مشورت با دستگاه‌های فرهنگی و اجرایی استان، ۶۴ برنامه در استان اجرا خواهد شد و یکی از مهمترین برنامه‌های این دهه که به صورت ملی برگزار می‌شود، همایش ملی مهدویت و انقلاب اسلامی است.

وی با اشاره به اینکه برای دومین سال برگزاری این همایش در کشور، امسال با تمام درخواست‌های سایر استان‌های برخوردار به میزبانی سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود، بیان کرد: این همایش قرار است در نهم اسفندماه جاری در زاهدان در محل سالن فردوسی دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شود.

وی اضافه کرد: این همایش بخشی از رویدادهای مهم دینی و اعتقادی جمهوری اسلامی در بحث مهدویت است که با پشتیبانی و حمایت‌های بنیاد فرهنگی مهدی موعود (عج) کشور، نماینده ولی فقیه، استانداری، قرارگاه قدس منطقه‌ای نیروی زمینی سپاه در جنوب شرق کشور و جمعی از نهادهای استان و کشور برنامه ریزی شده و به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد.

شهرکی گفت: مهدویت یکی از اعتقادات دینی مسلمانان و از مسلمات مذاهب اسلامی است که ریشه در آیات قرآن و روایات متعددی از پیامبر و ائمه دارد و اعتقاد به مهدویت و باور به این مهم در حرکت‌های ظلم ستیزانه دوران معاصر در ایران نقش بسزایی داشته است.

مدیر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) سیستان و بلوچستان افزود: امروز به برکت نظام جمهوری اسلامی مهدویت در حاشیه و منزوی نیست و یک حرکت حماسی و تحول آفرین است، ثمره این حرکت در جهان اسلام مشاهده می‌شود و در فلسطین اشغالی، لبنان عراق افغانستان و پاکستان و … ناشی از حرکت تحول گرایانه مهدویت است.

وی ادامه داد: همایش مهدویت برای تبیین پیوندهای فرهنگ مهدویت و انقلاب اسلامی و نیز بررسی راهکارهای تحقق تمدن نوین اسلامی است.

شهرکی گفت: اولین همایش ملی مهدویت و انقلاب اسلامی در قم برگزار شد و دومین بار در سیستان و بلوچستان انجام می‌شود، برنامه ریزی برای اجرای این همایش، تقریباً از اوایل سال جاری آغاز شد و جلسات و کمیته‌های متعددی پیرامون این رویداد شکل گرفت.

وی اظهار کرد: براساس اطلاعات جمع آوری شده، تاکنون بیش از ۱۵۰ مقاله و چکیده مقاله در دبیرخانه این همایش دریافت شده که رقم قابل توجهی است، چکیده مقالات به مرحله چاپ درآمده و در روز همایش به حاضران اهدا خواهد شد.

وی ادامه داد: مقالات بدست آمده براساس برنامه ریزی کمیته علمی این همایش ملی، در سه بخش مورد بررسی و داوری قرار می‌گیرد و مقالات برتر در مجلات برتر علمی کشور چاپ خواهد شد.

شهرکی گفت: بخشی از مقالات دریافت شده به زبان انگلیسی و بخشی نیز به زبان عربی بوده است، با وجود شرکت تعدادی از خارج کشور در این همایش، به دلایلی امکان حضور آنان در همایش وجود ندارد اما مقالات در همایش مورد بررسی و داوری قرار می‌گیرند.

وی بیان کرد: علاوه بر این همایش، ۶۳ عنوان دیگر برنامه برای اقشار مختلف از دانشگاه‌ها مساجد، مدارس و دستگاه‌های فرهنگی پیش بینی شده که از جمله مهمترین آنها برگزاری کرسی تلاوت قرآن با محوریت اداره کل اوقاف و امور خیریه، مسابقات کتابخوانی با کتب مختلف، احیای شب نیمه شعبان در دانشگاه علوم پزشکی، مسابقات مختلف ورزشی، یک ازدواج دانشجویی در نیمه شعبان در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و … است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1057093